BASE jumping – co to jest?

\

Ze spadochronem skacze się nie tylko z samolotów. Coraz popularniejszym sportem ekstremalnym jest BASE jumping, który polega na skakaniu z obiektów takich jak mosty, maszty, przęsła, wieżowce czy góry. Nazwa pochodzi od słów Building, Antenna, Span oraz Earth. To sport przeznaczony w szczególności dla amatorów mocnych wrażeń, którzy poszukują adrenaliny i mają odwagę do tego, aby skakać ze spadochronem z miejsc, które nie są specjalnie do tego celu przeznaczone.

Dlaczego BASE jumping jest tak niebezpieczny? W szczególności jest to kwestia niedługiego czasu przeznaczonego na otwarcie spadochronu poprzez odległość, jaka dzieli skoczka od podłoża. Dodatkowo jest to sport dostępny dla każdego, kto ma sprzęt. Skoczek jest wyposażony zwykle tylko w jeden spadochron, dlatego nie ma się dodatkowej asekuracji. Problemem są także lądowania – na ogół są twarde i odbywają się na ograniczonej powierzchni. Nieodpowiednio dopasowany sprzęt oraz warunki pogodowe są kolejnymi czynnikami ryzyka. Właśnie z tego powodu BASE jumping jest sportem ryzykownym, w którym zdarzają się także tragiczne wypadki. Kontuzje zdarzają się bardzo często.

Wśród najbardziej kultowych miejsc BASE jumping są między innymi El Capitan w pasmie górskim Sierra Nevada, w Stanach Zjednoczonych, Half Dome w Stanach, Angel Falls w Wenezueli, góra Kjerag w Norwegii czy szczyt Jungfrau oraz Engelberg w Szwajcarii. Także w Polsce jest wiele miejsc ulubionych przez BASE jumperów, głównie są to wysokie budynki oraz różnego rodzaju maszty.

Comments are closed.