Euro Big Way Camp 2012

Imprezy Big Way Camp stają się już powoli tradycją, a przynajmniej ważnym elementem w polskim kalendarzu spadochronowym. Organizuje je niezmiennie największa w Polsce szkoła spadochroniarstwa, skacz.pl.


Wydarzenie to ma na celu promocję skoków spadochronowych w naszym kraju, ale w jego trakcie bite są także bardzo ważne rekordy oraz bardziej i mniej doświadczeni spadochroniarze szlifują swoje umiejętności w wykonywaniu podniebnych figur składających się z dużych grup skoczków. Do tego elementu odnosi się właśnie nazwa imprezy, którą kompletnemu laikowi, w sposób bardzo luźny, można przetłumaczyć jako Europejski Obóz Wielkich Figur Spadochronowych.

Euro Big Way Camp 2012 odbył się w dniach 23-27 lipca na lotnisku w podwrocławskim Kuszynie, jednej z głównych baz skydive.pl. Tym razem udało się osiągnąć rekord pod względem ilości krajów, z których pochodzili skoczkowie. Aż 33 kraje posiadały w tych dniach swoich reprezentantów na naszym niebie. Plan spotkania był wyjątkowo prosty i w swojej prostocie genialny. Wszystko zaczęło się krótką ceremonią powitalną i zapisami, a zakończyło się ceremonią pożegnalną połączoną z imprezą do białego rana. Ostatni dzień miał charakter tak zwanego Weather Day, czyli dnia awaryjnego na wypadek złej pogody. W międzyczasie, od rana do zachodu słońca, odbywały się skoki bigways, czyli tytułowe skoki spadochronowe w formacji.

Najważniejszym celem postawionym sobie przez organizatorów było zorganizowanie skoku grupowego, w który udział wzięłoby od 130 do 150 skoczków. Był to wyczyn sam w sobie, ale ważniejszy był on o tyle, że były to równocześnie kwalifikacje do planowanego na 2013 rok w Dubaju eventu, w którym wspólnie skoczy ponad 500 spadochroniarzy. Tego typu ewolucje są wyjątkowo skomplikowane i niebezpieczne, chociaż odbywają się na wysokości ponad 4 kilometrów nad ziemią. Konieczne jest bowiem szybkie przejście do kontrolowanego lotu i jeszcze szybsze zorganizowanie się w odpowiedniej figurze. Potem, dla bezpieczeństwa, należy oddalić się pospiesznie od grupy i otworzyć spadochron. Dzieje się to na wysokości od 800 do 1800 metrów. Nie obyło się niestety bez wypadków – jednemu ze skoczków nie otworzył się spadochron podstawowy, a w zapasowym splątały się linki. Na szczęście pechowy Duńczyk przeżył upadek, chociaż skok przypłacił licznymi złamaniami.

Oprócz głównego skoku bigway odbywały się także mniejsze bigwaye na 60-80 osób. Tak jak do skoku głównego, potrzebne było tutaj uzyskanie odpowiedniego zaproszenia od organizatora, które warunkowane było wykazaniem się odpowiednim doświadczeniem. Kategoria OPEN nie miała żadnych restrykcji i każdy skoczek posiadający odpowiednie przeszkolenie mógł skakać. Każdy z uczestników imprezy odbył w trakcie jej trwania około piętnastu skoków, wliczając w to skoki bigway.

Zeszłoroczny Euro Big Way Camp okazał się wielkim sukcesem. Rekordowa frekwencja, rekordowa ilość reprezentowanych krajów i udane skoki grupowe napawały dumą organizatorów, a osoby postronne mogły z szeroko otwartymi oczami obserwować niebo upstrzone niezliczonymi różnokolorowymi czaszami spadochronów, szczególnie widowiskowe przy głównych skokach grupowych.

Comments are closed.